کارگران فاقد بیمه پیامک بزنند

تعیین دستمزد ۹۵ کارگران بر اساس تورم ۶ماهه غلط است.

در حال حاضر بین هزینه‌های قابل قبول از نظر سازمان تامین اجتماعی به عنوان بیمه گر اول و پرداختی کارگر تفاوت هست که بر این اساس باید به تدریج به سمت بیمه تکمیل درمان کارگران برویم. سخنگوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور از کارگران فاقد بیمه و کارگران ساختمانی در سراسر کشور خواست تا در سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۶۳۳ ثبت نام کنند.

هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت ثبت نام کارگران در سامانه ۳۰۰۰۱۶۳۳، گفت: تاکنون ۴۰۰ هزار نفر از کارگران سراسر کشور به این سامانه پیامک زده و کد شهرستان و استان محل اقامت خود را ارسال کرده‌اند. وی افزود: ثبت نام‌ها همچنان ادامه دارد اما انتظار داریم کارگران فعالتر عمل کنند تا کار شناسایی و ساماندهی و بیمه افراد با سرعت بیشتری دنبال شود. به گفته ابوی در حال حاضر نزدیک به ۶ میلیون کارگر در کشور فاقد شناسنامه کار هستند. این مقام مسوول کارگری درباره برقراری بیمه تکمیلی کارگران مشهد، گفت: در فاز نخست طرح، ساماندهی ۵۰۰۰ نفر از کارگران صنوف در مشهد را برعهده گرفتیم این عده کسانی بودند که ثبت نام اولیه را انجام داده و ما به طور رندوم ۵۰۰۰ نفر از آنها را انتخاب و پس از ساماندهی نسبت به برقراری بیمه تکمیلی آنها اقدام کردیم. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور تصریح کرد: به دنبال تفاهم نامه‌ای که با شرکت بیمه ایران منعقد کردیم موضوع برقراری بیمه تکمیلی این دسته از کارگران را که از صنوف مختلف هستند در دستور کار داریم و از ۲۰ مهر ماه به شکل نهایی دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: در حال حاضر بین هزینه‌های قابل قبول از نظر سازمان تامین اجتماعی به عنوان بیمه گر اول و پرداختی کارگر تفاوت هست که بر این اساس باید به تدریج به سمت بیمه تکمیل درمان کارگران برویم. ابوی متذکر شد: بخش اعظمی از کارگران کشور به ویژه کارگران زیرپله‌ای، فاقد بیمه هستند که به دنبال شناسایی و ساماندهی آنها از طریق سامانه ۳۰۰۰۱۶۳۳ هستیم و از تمام کارگران فاقد بیمه و کارگران ساختمانی سراسر کشور می‌خواهیم که در این سامانه ثبت نام کنند تا از طریق کانون وضعیت آنها رسیدگی شود. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور در عین حال از اجرای طرح آموزش کارگران ساختمانی در استان مازندران خبر داد. وی گفت: به منظور کاهش حوادث ناشی از کار، طرح آموزش کارگران ساختمانی کشور را در دستور کار قرار دادیم که در مرحله نخست، این طرح در استان مازندران به اجرا درآمده و در مشهد نیز در دست اجرا است.

به گفته ابوی، کمیته‌ای متشکل از سازمان نظام مهندسی، تامین اجتماعی و فنی و حرفه‌ای تشکیل شده و مقدمات کار آموزش کارگران ساختمانی را فراهم کرده است که انتظار می‌رود با ارائه آموزشهای لازم حوادث ناشی از کار به شدت کاهش یابد. دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با اشاره به اینکه کاهش تورم منجر به افزایش قدرت خرید کارگران نشده است، گفت: شورای عای کار هیچ‌وقت گزارش‌های میدانی دستمزدی تشکل‌های کارگری را در تعیین مزد لحاظ نمی‌کند. ابوی درباره تعیین دستمزد سال آینده کارگران گفت: جلسه دستمزد کارگران همواره با حضور شرکای اجتماعی، نمایندگان دولت، کارفرما و کارگر برگزار می‌شود و گروه‌های کارگری بر اساس گزارش‌های میدانی که به دست آورده‌اند به جلسه شورای عالی کار می‌روند، اما هیچ‌گاه به بحث سبد معیشت کارگران توجهی نمی‌شود.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با انتقاد از اینکه دستمزد کارمندان دولت زود تعیین شد، گفت: در حالی که هنوز ۶ ماه تا پایان سال باقی است و امکان تغییر نرخ تورم وجود دارد، تعیین میزان افزایش نرخ تورم منطقی نبود. معاونت روابط کار طی نامه‌ای بر فعال شدن کمیته‌های دستمزد تأکید کرده است تا نمایندگان کارگران پیشنهادات مورد نظر خود را ارائه کنند. کانون کار در طول سال میزان معیشت کارگران را بر اساس نرخ تورم، خط فقر و شاخص‌های دیگر بررسی می‌‌کند. وی ادامه داد: کاهش نرخ تورم زمانی برای کارگران مفید است که در قدرت خرید آنها تأثیر داشته باشد. وقتی تورم کاهش یافته اما اجاره و قیمت مسکن کاهش نیافته، چه تأثیری برای زندگی کارگران دارد؟ زمانی که کارگران هیچ‌گونه بهبود وضعیتی را در زندگی خود احساس نمی‌کنند نسبت به کاهش نرخ تورم بدبین می‌شوند. بنابراین حقوق باید متناسب با سبد معیشت کارگران تعیین شود.