انواع مرخصی ها انواع مرخصی‌ها :

2-1- استحقاقی:

مرخصی استحقاقی 5 حالت دارد:

2-1-1- روزانه: مستخدمین به ازای هر ماه 5/2 روز ( سالانه 30 روز ) مرخصی دارند.

2-1-2- ساعتی: مرخصی کمتر از یک روز.

2-1-3- مرخصی دوران شیردهی: مادران کارمندی که فرزند شیرخوار دارند می توانند تا 24 ماهگی کودک روزانه از یک ساعت مرخصی استفاده نمایند، بدون اینکه از مرخصی استحقاقی آنها کسر شود .

2-1-4- مرخصی زایمان: مرخصی زایمان تا 3 فرزند برای مادرانی که فرزند خود را شیر می دهند 6 ماه میباشد (این نوع مرخصی را مرخصی استعلاجی زایمان نیز می گویند) .

2-1-5- کسر ساعت جانبازان: به منظور تطبیق ساعات کار جانبازان با وضعیت جسمی و روانی آنها، به کارمندان جانباز که به صورت تمام وقت در دستگاه مشغول به کار هستند،حسب درخواست خود کارمند استفاده از کسرساعت روزانه کار بر حسب درصد جانبازی به شرح زیر اقدام می‌شود:

میزان درصد جانبازی میزان کسر ساعات کار روزانه؛ 25تا30 درصد 45دقیقه 35تا40درصد 60دقیقه 45تا50درصد 90دقیقه 55تا60درصد 120دقیقه 65تا70درصد 150دقیقه 70 به بالا 210دقیقه جانبازان مشمول می‌توانند با توافق دستگاه ذیربط از کسرساعت کار موظف خود در هر زمان ازساعات کار روزانه استفاده نمایند.

جانبازانی که به هر دلیل نتوانند از کسر ساعت کار روزانه برخوردار شوند با موافقت سازمان ذیربط به میزان کسر ساعت کار استحقاقی فوق به یکی از طرق زیر با آنها رفتار خواهد شد:

الف : احتساب اضافه کار ساعتی ب: افزودن به ذخیره مرخصی استحقاقی ج : محاسبه مدت کسر ساعت کار موظف به عنوان سنوات خدمت مستخدم از لحاظ بازنشستگی

2-2- استعلاجی: درصورتی که کارمند بیمار شود و بیماری او مانع از خدمت او شود،مراتب را در کوتاهترین مدت به اداره اطلاع میدهد. درخصوص کارکنانی که مشمول بیمه خدمات درمانی می باشند:

– استعلاجی تا 3 روز: در صورتیکه مفاد گواهی مورد تاییدپزشک معتمد اداره قرار گیرد، حکم مرخصی استعلاجی صادر می‌شود.

– استعلاجی 3 روز لغایت 3 هفته: در صورتیکه مفاد گواهی مورد تاییدپزشک معتمد دانشگاه قرار گیرد، حکم مرخصی استعلاجی صادر می‌شود.

– استعلاجی بیش از3 هفته: در صورتیکه مفاد گواهی مورد تأیید کمیسیون پزشکی دانشگاه قرار گیرد، حکم مرخصی استعلاجی صادر می‌شود. جمع کل مرخصی استعلاجی سالانه 4 ماه است،ولی در صورت ابتلا به بیماری صعب العلاج حداکثر در هر نوبت 6 ماه و قابل تمدیداست.

* مستخدمین پیمانی ، طرحی و قراردادی(مشمولین بیمه تأمین اجتماعی) که بیش از 3 روز استعلاجی داشته باشند، باید حقوق و مزایای بعد از 3 روز را از سازمان تأمین اجتماعی دریافت کنند. لازم به توضیح است که پرداخت استعلاجی از درون سازمان در ماه، حداکثر تا سه روز امکان پذیر می باشد.

2-3- بدون حقوق:

موافقت با مرخصی بدون حقوق کارمندان فقط در موارد زیر ممکن است:

1. مستخدم استحقاق مرخصی نداشته و نیاز به استفاده از مرخصی مسلم شود.

2. مستخدم قصد ادامه تحصیل داشته باشد و مدارک لازم را ارایه کند.

3. مستخدم(زن) ناگزیر باشد به اتفاق همسرش به خارج از محل خدمت خود مسافرت کند.

4. مستخدم پس از استفاده از 4 ماه مرخصی استعلاجی سالانه به سبب ادامه همان بیماری یا ابتلا به بیماری دیگر قادر به ادامه خدمت نبوده و بیماری او نیز صعب العلاج تشخیص داده نشود. حداکثر زمان استفاده از مرخصی بدون حقوق بر حسب نوع استخدام به شرح زیر است :

رسمی آزمایشی 2 ماه به شرط موافقت رئیس اداره. رسمی قطعی 3 سال ، در صورت تحصیل تا 5 سال به شرط موافقت رئیس اداره.

پیمانی حداکثر به میزان مدت قرارداد(1 سال) به شرط موافقت رئیس اداره. بخشنامه دولت درباره «مرخصی زایمان پدران»+تصویر نامه به نظر می رسد در اجرای این دستور قانونی، تصورات برخی کارمندان با ابلاغیه دولت همخوانی ندارد چراکه بر اساس ابلاغیه خزانه داری کل کشور، این مرخصی ۲ هفته ای شامل همه پدران کارمندی که دارای فرزند شده اند، صدق نمی کند.. به گزارش اویل نیوز، موضوع اعطای مرخصی تشویقی به پدرانی که تازه صاحب فرزنده شده‌اند یا همان «مرخصی زایمان پدران» پس از طرح و تصویب اصلاحیه «قانون تغذیه با شیرمادر» مورد توجه قرار گرفت.

پس از انکه تصویب این مرخصی ذیل لایحه اصلاح قانون تنظیم خانواده، با مشکلات قانونی همراه شد، مسوولین مرکز زنان ریاست جمهوری، لایحه دیگری را تحت عنوان لایحه اصلاح قانون «ترویج تغذیه با شیرمادر» به جریان انداختند و مجتهد زاده رییس وقت این مرکز از تصویب افزایش مرخصی زنان در هیات دولت و تأمین بار مالی آن خبر داد. ماجرا از این قرار بود که مصوبه مرخصی زایمانی که در اسفند۹۱ در مجلس شورای اسلامی تصویب و به دلیل بار مالی آن مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت، اما لایحه دیگری تحت عنوان اصلاح قانون «ترویج تغذیه با شیرمادر» و مرخصی ۹ ماهه زایمان زنان و دو هفته ‌ای پدران در هیأت وزیران تصویب شد که منبع تأمین بار مالی آن نیز پیش بینی شده بود.

البته این مصوبه دولت سابق با مشکلات دیگری نیز همراه بود چراکه به دنبال دستور سال گذشته جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مبنی بر لغو مصوبات دولت دهم از اول خردادماه سال ۹۲، اجرای مصوبه افزایش مرخصی زایمان مادران از ۶ ماه به ۹ ماه و مرخصی تشویقی پدران لغو شد اما پس از مدتی، مجددا به روال عادی خود بازگشت. اما به نظر می رسد در اجرای این دستور قانونی، تصورات برخی کارمندان با ابلاغیه دولت همخوانی ندارد چراکه بر اساس ابلاغیه خزانه داری کل کشور، این مرخصی ۲ هفته ای شامل همه پدران کارمندی که دارای فرزند شده اند، صدق نمی کند.

بر اساس ابلاغیه مذکور که باید مورد توجه همه دستگاههای اجرایی قرار بگیرد و نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، تاکید شده است که با توجه به نوع نگارش قانون فوق، مرخصی اجباری (تشویقی) ۲ هفته ای زایمان مادر، تنها به پدرانی تعلق می گیرد که همسر آنها شاغل باشد و عملا قابل تعمیم به همه کارمندان مرد نیست.